Paul Tammerti blogi.


Roheline lahendus

Veetilk 3
Röövellikud vee- ja küttehinnad

On saabunud rasked ajad. Üha uutele töötajatele teatatakse, et neile pole enam tööd. Samal ajal aga kasvavad vee- ja soojaarvetel olevad numbrid iga kuuga ja see võib võtta inimeselt viimase toimetuleku võimaluse.

Vaadates Tallinna Vee kasumi suurust näeme, et see muudkui kasvab. Sama võib kehtida ka kütteteenuse pakkujate osas, kuid neid numbreid me kahjuks ei näe. Kuid kuidas puudutab see meid – tarbijaid?

Võtke oma eelmise aasta vee- ja kütteteenuse arved ja arvestage kokku, kui palju te tasusite nende teenuste eest. Nüüd võtke veele kulunud summast 40%, mis läks kasumiks inglise kapitaliomanikele ja Tallinna Linnavalitsusele. Samuti võtke 25% oma küttearvest, sest Dalkia Internationali kodulehel esitatud kaudsete andmete alusel võib oletada, et tema kasum oli vähemalt nii suur. Mina sain 80 m2 korteri puhul summaks 5097 kr. See on summa, mis võeti minult lisandväärtuseks ja mille võrra paranes inglise kapitaliomanike „raske elu“ ning mille arvelt tehti Tallinna pensionäridele iga-aastane kingitus.

Kuidas saada teenust õiglase hinnaga?

Eestimaalastele on 15 aastat õpetatud, et äritegevuse mõtteks on kasumi teenimine ja nii me siis koorimegi vastastikku üksteist. Ühed rikastuvad ja teised vaesuvad. Aga kui me ei taha enam osaleda selles ringmängus, mida siis teha? Kas teenust oleks võimalik osta õiglase hinnaga?

Õiglase hinnaga saab kaupu ja teenuseid osta vaid sellisest ettevõttest, mille omanik sa ise oled. Kui tarbija maksab teenuse eest kõrgemat hinda ettevõttele lisaväärtuseks, siis omanikuna saaks ta sellest summast pisut väiksema summa kasumina tagasi. Rahade edasi-tagasi ülekandmine ja raamatupidamine tekitavad kulusid, mis söövad osa kasumist. Kuid mis mõtet on laenata enda omanduses olevale ettevõttele raha, et see siis mõne aja pärast väiksema summana tagasi saada?

Linnaelanike huvisid peaks esindama ja kaitsema Linnavalitsus ja –volikogu. Pikaajaline praktika on aga näidanud, et nad esindavad ja kaitsevad valdavalt vaid kasumit teenivate ettevõtete huvisid. Mida siis teha, kui linnaelanike ja tarbijate huve ei tahagi keegi kaitsta?

Roheline ettepanek

Erakond Eestimaa Rohelised pakub lahenduseks vee- ja soojustarbijate ühisomanduses oleva ettevõtte loomist. Vabas turumajanduslikus ühiskonnas võivad vabad kodanikud omal vabal tahtel asutada ühistu, milles igal inimesel on vaid üks osak ja üks hääl, ning osta vee- ja kütteteenuseid vabatahtlikult läbi selle ühistu.

Kui ühe monopoolse teenuse pakkuja vastas on üks monopoolne teenuse ostja, siis turg tasakaalustub: ühel on kaup ja teisel on raha ning kaks osapoolt saavad rääkida läbi ja otsustada, milline on teenuse õiglane hind. Sellises olukorras ei saa teenuse pakkuja enam meile peale suruda oma tingimusi ja tarbijaid „halastamatult pügada“.

Vee- ja soojatarbijate ühistu (kooperatiivi) loomiseks ei ole vaja kaasata linnavõime, kuid kui EER on esindatud ka Linnavolikogus, siis saab selle protsessi korraldamist kergendada. Selleks aga, et ühistu teeniks just oma omanike ja tarbijate huve, peab selle ettevõtte raamatupidamine ja dokumentatsioon olema täiesti avalik, sest milliseid saladusi saab omanikke teenindaval ettevõttel olla omanike ees? Kuid ka omanikud peavad olema valvsad, mida nende varaga tehakse, sest neid kes „rumalaid lambaid pügada“ tahaksid, on meie hulgas palju.

Paul Tammert
Erakond Eestimaa Rohelised


1 kommentaar so far
Lisa kommentaar

Aga kui kütte- ja veesüsteemide omanik lihtsalt keerab kütte- ja veekraanid kinni, mida siis linnaelanikud peavad tegema? Neil on see võimalus olemas.

Kommentaar kirjutas gusta
Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: